Ledare: Rätten att vara ifred från staten

Linn Danell, redaktör

Ibland skämtar jag om att bli piratpartist och om ett eventuellt övertagande av Ung Pirat. Detta är ett skämt som inte kommer att bli verklighet, vilket är bra då jag redan är med i världens bästa ungdomsförbund.

Skämtet grundar sig inte i att jag skulle lockas av slagord som “information needs to be free” eller “internet is a public space”. Dessa piratskämt grundar sig i att Piratpartiet är ett av få partier som har koll på cybersäkerhet och att de varnar för att Sverige riskerar att bli ett övervakningssamhälle. 

En del menar att man inte behöver vara rädd för att bli övervakad om man inte har något att dölja. Detta låter logiskt men det stämmer bara om vi har en god stat, antagandet bygger på att det skulle finnas en permanent god makt. Vi kan inte förutse framtiden och vi vet inte vem som kommer till makten om några år. Demokratier runt om i världen minskar och den utvecklingen kan sprida sig till Sverige. Idag ser vi hur diktaturer använder kameraövervakning för att kartlägga och förtrycka den politiska oppositionen. När övervakningssystem väl är på plats kan de snabbt få ett annat syfte än vad det var tänkt från början. Därför går det inte att veta om vi har något att dölja, det som vi inte behöver dölja idag kan vi behöva dölja om 10 år.

Även om det inte skulle finnas någon som helst risk att staten skulle bli ond, vilket det gör, så bör vi vara försiktiga med för mycket övervakning. Kameror är nämligen väldigt sårbara för intrång. Till exempel är det vanligt att kamerorna inte uppdateras tillräckligt ofta eller att de använder standardlösenord. Dessa små misstag kan få enorma konsekvenser för vår säkerhet. Detta ger angriparen tillgång till material som man kan använda för att till exempel kartlägga människors rörelser. I ett land som Sverige där digitaliseringen redan är hög och som dessutom redan är en måltavla för främmande makt skulle en utökad kameraövervakning ytterligare stärka riskerna. Även om kameraövervakning har som syfte att skapa trygghet kan konsekvenserna bli det motsatta. 

Ett övervakningssamhälle är inte bara dåligt för att staten kan bli ond eller att vi har bristande cybersäkerhet. Detta handlar även om rätten till vår integritet och vilket samhälle vi egentligen vill leva i. Integriteten är fundamental för individens frihet. Det är den som ger oss friheten till att röra oss, uttrycka oss och tänka utan att bli registrerad. När människor ständigt övervakas inskränks deras integritet, men beteenden förändras också. Man undviker att säga vissa saker eller besöka specifika platser. Det skapas en självcensur trots att det inte har skapats ett nytt förbud. Känslan av att bli iakttagen är tillräckligt skrämmande för att man ska börja censurera sig själv. I ett fritt samhälle ska inte människors integritet inskränkas och människor ska inte känna en konstant iakttagelse. 

Mina ytterst humoristiska piratskämt kommer nog aldrig att bli verklighet, vilket är tur eftersom jag varken vill avskaffa upphovsrättslagen eller införa en basinkomst. Däremot vill jag inte ha ett samhälle där staten ser eller lyssnar på varje gång jag drar dessa skämt. Vi liberaler måste, likt piratpartister, kämpa för ett samhälle där staten inte ser allt vi gör. 

Linn Danell
Redaktör Liberal ungdom