
Att ställa upp till förbundsstyrelsen första gången var nervöst men att be om förnyat förtroende känns minst lika läskigt.
Det senaste året har varit något av de roligaste jag gjort. Jag har fått se allt från Avesta till Borås. Jag har fått åka så otroligt mycket tåg och jag börjar till och med tycka det är lite mysigt.
Det roligaste med året har varit att få träffa alla er medlemmar. Ni förbluffar mig varje gång med era åsikter och nya smarta insikter. Det stora problemet kvarstår dock, vi måste bli fler. Jag vill se till att vi är ute mer och värvar under kommande verksamhetsår. Är det något som ska få förnyat förtroende är det värvardagarna. LUF är ingenting utan alla medlemmar och vi ska hitta varenda en som tror på friheten.
Friheten är värt att kämpa för. Vi ska se till att Ukraina kan utropa sig som vinnare, att djuren får bättre rättigheter, att fler elever klarar skolan och att juridiska kön avskaffas. Tillsammans i LUF kämpar vi varje dag för att Sverige, Europa och världen ska bli friare. Vi ska fortsätta med politisk utveckling för att vässa våra argument ännu mer. Friheten kämpar vi för och det ska aldrig tas för givet att någon annan kommer kämpa för den åt oss.
Jag söker nu förtroendet att få sitta i förbundsstyrelsen ännu ett år. Jag kommer kämpa allt jag kan för att se till att vi växer oss starkare och att vi varje dag står upp för friheten.
Hedvig Lindgren
Kandidat till ledamot av förbundsstyrelsen