Religiösa friskolor hotar barns religionsfrihet

Linn Danell, skribent

Ett förbud mot religiösa friskolor handlar inte om att inskränka föräldrars rättigheter, utan om att stärka barnets rätt till att välja sin egen trosuppfattning. 

“Liberalernas förbudslinje bygger på rädsla snarare än fakta. Religiösa friskolor är inte ett hot, det är en möjlighet och en naturlig del av vårt fria samhälle”. Detta skrev Kristdemokraternas ungdomsförbund (KDU) i en debattartikel i tidningen Dagen som svar på Liberalernas förslag att förbjuda religiösa friskolor. KDU har rätt i att religiösa friskolor ger frihet åt föräldrar, men de verkar glömma bort barns frihet och rätt till att få möta andra perspektiv och att få en neutral undervisning som inte grundar sig i religion. 

Enligt barnkonventionen har alla barn rätt till att utöva den religion de vill, eller ingen alls. Detta är en viktig del av religionsfriheten och religiösa friskolor står i konflikt med denna rättighet. Om barn ska kunna få ta del av sin religionsfrihet fullt ut krävs ett förbud mot religiösa friskolor. För om man aldrig under sin skolgång får möta andra perspektiv än ens föräldrars religion försvinner ens rätt att välja religion. Det går inte att välja om det bara finns ett alternativ. Skolan är inte bara viktig för att barn ska få lära sig att räkna och läsa, utan även för att de får möta personer med andra bakgrunder, erfarenheter och religioner. 

Om man däremot går på en skola som bedrivs på religiösa grunder så får man nästan bara möta elever och lärare som tillhör samma religion. När barn själva får utforska och ifrågasätta religioner stärks deras kritiska och självständiga tänkande, detta försvagas när skolor är byggda på religiösa grunder. Kritiskt och självständigt tänkande är en viktig del av demokratin och skolan har en avgörande roll i att främja det. 

Det är inte rimligt att det finns skolor som Mariaskolan i Umeå där rektorn lär barnen att jorden är 6000 år gammal och att evolutionsteorin inte stämmer. Mariaskolan är tyvärr inte det enda exemplet på religiösa friskolor som inte har följt läroplanen. Det är dock lätt att tänka att det bara är att stänga ner dessa skolor som bryter mot skollagen. Men även de religiösa friskolor som följer läroplanen är ett problem. Skolan ska vara en neutral plats som bedriver undervisning baserat på forskning. När skolan har en ensidig religiös påverkan på elever så försvåras elevernas rätt att själva utforska olika religioner, vilket är grundläggande för barns religionsfrihet. 

Ett förbud mot religiösa friskolor handlar inte om att inskränka föräldrars rättigheter, utan om att stärka barnets rätt till att välja sin egen trosuppfattning. Det går inte att komma ifrån att religiösa friskolor inskränker barns religionsfrihet. Barn har en lagstiftad rättighet till att utforska, ifrågasätta och välja religion. För att möjliggöra denna rättighet krävs det att alla barn har rätt till en neutral utbildning och därför krävs ett förbud. 

KDUs linje kring religiösa friskolor bygger på moraliskt önsketänkande snarare än fakta. 

Linn Danell
Skribenter Liberal ungdom