
Bangladesh ger oss ett liberalt argument för biståndet.
Dhaka är en kaotisk stad. Inte ens i det skyddade diplomatkvartet Gulshan 2, där vår delegation av nordiska ungdomspolitiker bor, tystnar ljudet från trafiken. Fattigdomen är enorm och staten garanterar varken basal välfärd eller ett fungerande rättväsende, men det finns hopp.
Fjärde augsuti förra året, efter veckor av protester och över 1600 dödsoffer, stormades presidientpalatset och diktaturen föll.
Nobelpristagaren Muhammad Yunus utsågs att leda en övergångsregering med mandat att leda landet mot demokrati med val i februari nästa år. Tack vare lång närvaro i landet genom biståndet har Sverige och UNDP, som leds av svenske Stefan Liller, fått förtroendet spela en avgörande roll i övergångsregeringens demokratibygge.
Sverige och UNDP arbetar för varje medborgares rätt att få sin sak prövad i en rättssäker domstol, genom praktikprogram för nya jurister och tätt samarbete med högsta domstolen för att stärka rättsväsendets självständighet och tillgänglighet. UNDP möjligör också utfärdande av ID-kort och registrering av miljontals väljare inför valet.
I Bangladesh har vi fått träffa Yunus och flera andra höjdare, men för mig är det inte mötena med landets ledare som varit mest upplysande. Istället är det att få besöka en by på landsbygden där UNDP byggt en vattenstation som förser hundratals med dricksvatten. Vattnet är viktigt, men stationen har blivit något mer, en mötesplats där invånarna samlas och diskuterar samhällets problem. Ett första frö till ett demokratiskt forum med det folkliga deltagande som krävs för att en demokrati ska växa sig stark.
Många liberaler är skeptiska mot internationellt bistånd. Även jag har invändingar, men Bangladesh är ett starkt motargument.
Liberalismens största globala utmaning är att en allt mindre del av världens befolkning lever i demokrati. Om världens åttonde största land bryter trenden, vore det en sällsynt men viktig liberal framgång som inte hade varit möjlig utan UNDPs och Sveriges närvaro i landet.
Anton Holmlund
Förbundsordförande
Anton Holmlund
Förbundsordförande