FO-krönika: om att dö för friheten.

Anton Holmlund, förbundsordförande

Vad krävs för att en människa ska vara villig att offra sitt eget liv för friheten? Vilka omständigheter och vilken inre styrka gör det möjligt att sätta friheten över allt annat, till och med sitt eget liv?

I alla länder och hos alla folk finns martyrer. Hjältar som offrat allt för en större sak. De beskrivs som “frihetskämpar”, även om många av dem har krigat, mördat och plundrat i auktoritära regimers tjänst för att nå sin ikonstatus. Men bland alla dessa falska frihetskämpar finns det dem som på riktigt har offrat sig för friheten. 

Vissa namn är mer kända än andra. I vintras dog Alexei Navalny i ett sibiriskt fångläger efter att ha suttit fängslad i tre år för sitt mod att stå emot Vladimir Putins fruktansvärda regim. Till en början drev han en organisation som avslöjade regimens genomgripande korruption och därefter steg han fram som den informella oppositionsledaren. År 2020 utsattes han för en giftattack. I typisk putinistisk stil hade FSB-agenter förgiftat honom med giftet Novichok och han behövde flygas till ett akutsjukhus i Tyskland där han räddades undan döden. De allra flesta av oss hade nog blivit skrämda till att ge upp frihetskampen efter ett sånt attentat. Men inte Navalny. Istället för att stanna utomlands, i exil, valde han att åka tillbaka till Ryssland så fort han stod på benen igen. När han återvände till Ryssland i januari 2021 greps han omedelbart och släpptes aldrig på fri fot igen.

Ett annat namn är Liu Xiaobo, den kinesiske författaren och människorättskämpen som fyra gånger satt fängslad för “subversion av statsmakten”.  Hans sista fängelsestraff blev dödligt, då han nekades vård för den levercancer som till slut tog hans liv. Liu, som tilldelades Nobels fredspris i sin frånvaro, dog som han levde – i kampen för yttrandefrihet och mänsklig värdighet.

Alexei och Liu betalade det högsta priset för frihetens skull. De kommer fortsätta prisas och hyllas som frihetskämpar även efter deras död. För varje frihetskämpe som får nobelpris finns det tusentals som är redo att göra exakt samma uppoffringar utan att någon minns deras namn. De dör för friheten, inte för att bli martyrer utan för att ett liv i ofrihet inte är värt att leva.

Anton Holmlund, förbundsordförande Liberala ungdomsförbundet